Skip to main content

Według wielu praktyków ajurwedy woda jest esencją świadomości. Reprezentuje soma, która jest właściwością chłodzącą i odżywczą, zwykle kojarzoną z energią księżycową. Woda wypływa w postaci moczu, natłuszcza, odżywia i odtruwa organizm. Jest uniwersalnym rozpuszczalnikiem i występuje w organizmie w różnych postaciach, takich jak surowica, ślina, osocze, cytoplazma, wydzielina z nosa, płyny mózgowo-rdzeniowe, pot czy mocz.

Pomaga w przyswajaniu wszystkich niezbędnych składników odżywczych i podtrzymywaniu życia. Nasze komórki nie mogą obejść się bez wody. Nasza krew zawiera 83% wody, kości w 22%, mózg w 74%, a nasze chude mięśnie w 75%.

Dlatego musimy zrozumieć, jak ważne jest nawadnianie się.

Ile wody powinieneś pić?

Chociaż uniwersalna zasada dotycząca wody mówi, że powinniśmy pić 8 szklanek wody, nie może ona dotyczyć wszystkich. Rzeczywista ilość potrzebnej wody będzie zależeć od wieku, pogody, diety, ilości wykonywanej pracy fizycznej i ćwiczeń, poziomu stresu i typu ciała.

Ajurweda stwierdza, że ​​powinniśmy myśleć o naszym ciele jak o płynącej rzece, a nie jak o stojącym stawie. woda w rzece stale płynie, nieustannie wypierając wszelkie zanieczyszczenia. Podobnie, jeśli pijemy niewielkie ilości wody w ciągu dnia, pomagamy wyeliminować toksyczne odpady z naszego organizmu.

Kilka wskazówek do zapamiętania podczas picia wody:

  1. Zawsze siadaj do picia wody

Lepiej jest usiąść i pić wodę niż pić wodę w drodze. Nerki mogą przyspieszyć proces filtracji, gdy pijesz wodę w trybie siedzącym. Twój układ nerwowy i mięśnie są rozluźnione i łatwo trawią płyny. Z drugiej strony, kiedy stoimy i pijemy wodę, zaburzamy równowagę płynów. Prowadzi to do gromadzenia się płynu w stawach, co dalej prowadzi do zapalenia stawów. Popijaj, połykaj, oddychaj, powtórz

  1. Nie pij wody od razu

Nie pij jednorazowo dużej ilości wody. Weź małe łyki przez cały dzień. Pozwala to organizmowi wchłonąć płyn. Nie rozcieńcza również enzymów trawiennych i soków żołądkowych.

  1. Nie pij lodowatej wody

Temperatura wody, którą pijesz, musi być co najmniej równa temperaturze pokojowej. Jednak ciepła woda jest zawsze lepsza.

Lodowata woda atakuje ogień trawienny i powoduje jego spowolnienie. Może to prowadzić do zaparć, problemów z sercem, niewydolności nerek itp. Z drugiej strony, ciepła woda jest łatwo wchłaniana przez organizm, co wspomaga krążenie i detoksykację.

Zwykła woda jest wchłaniana przez organizm w ciągu 5 godzin, pod warunkiem, że wszystkie kanały są wolne; podczas gdy ciepła woda wchłania się w ciągu 3 godzin i pomaga otworzyć kanały

  1. Rozpoznaj spragnione sygnały

Nasz organizm wskazuje na swoje zapotrzebowanie na wodę w postaci pragnienia. Musimy rozpoznawać nasze spragnione sygnały i pić małe łyki wody w ciągu dnia, co pozwoli nam łatwo zaspokoić nasze osobiste potrzeby wodne.

Musimy również rozpoznać niektóre wskaźniki podawane przez twoje ciało, gdy jest spragnione, takie jak:

  • Suche i spierzchnięte usta
  • Kolor moczu – kiedy jesteś dobrze nawodniony, Twój mocz będzie klarowny i słomkowy. Ciemniejszy kolor moczu jest oznaką odwodnienia.
  1. Woda po posiłkach

Nie pij dużo wody przed lub po posiłku. Po posiłku wypij 1-2 małe łyki wody. Pozostaw 45 minut przerwy między posiłkami a spożyciem wody. Picie dużej ilości wody przed posiłkiem może zmniejszyć trawienie.

  1. Pij wodę, gdy tylko się obudzisz

Według Ajurwedy korzystne jest picie ciepłej wody rano po przebudzeniu. Pomaga to wypłukać toksyny i oczyszcza jelita

  1. Trzymaj wodę w naczyniach srebrnych lub miedzianych

Ajurweda sugeruje picie wody przechowywanej w srebrnych lub miedzianych naczyniach. Ta woda może pozytywnie naładować twoje ciało. Ponadto jony miedzi i srebra wykazują wiele właściwości antyoksydacyjnych i przeciwbakteryjnych, co poprawia odporność organizmu.

Wszystkie te zasady są bardzo jasne i proste. Jednak jeśli są właściwie praktykowane, mogą pomóc nam stać się bardziej świadomymi tego, co jemy i pijemy, a następnie rozpoznawać sygnały naszego organizmu. Coś tak prostego, jak prawidłowe picie wody, może mieć duży wpływ na nasze zdrowie i dobre samopoczucie.

O znaczeniu wody dla roślin: 92z00.com

Leave a Reply