Skip to main content
Decyzja dotycząca budowy domu jest jedną z ważniejszych, na jakie można się zdecydować. Dom ten będzie stanowić prywatną przestrzeń dla Ciebie i Twojej rodziny. Warto więc, aby jego całość była jak najlepiej przemyślana i dopasowana do gustów i preferencji przyszłych lokatorów. Na rynku można znaleźć wiele gotowych projektów domów. Niektórzy jednak mimo to wybierają projekt indywidualny. Jaka jest różnica między nimi i na który lepiej się zdecydować?
Gotowy projekt domu

Gotowe projekty domów są bardzo powszechne i łatwo dostępne. Różnorodne propozycje można znaleźć na wielu stronach internetowych. Wybór jest tak duży, że ciężko byłoby podać liczbę wszystkich projektów, w których można wybierać. Niekiedy liczba interesujących opcji może okazać się przytłaczająca, dlatego warto poprosić o pomoc doradcę projektowego, który działa w biurze, które oferuje projekty. Czas, w jakim się go otrzymuje jest bardzo szybki. Dostarczenie go zajmuje zazwyczaj do kilku dni od zamówienia. Dzięki temu przyspiesza się formalności i szybciej można zacząć budowę domu. Często wraz z wizualizacją projektu z zewnątrz i rzutami można spotkać się z propozycjami aranżacji wnętrz. Dzięki temu nie tylko można czerpać inspirację na wewnętrzny wygląd domu, ale również ułatwia to zwizualizowanie przestrzeni i możliwości, jakie będzie można w niej zastosować. Niestety występuje zjawisko dotyczące powtarzalności projektów gotowych i może się okazać, że w sąsiedztwie znajdzie się podobny lub taki sam dom. Na szczęście projekty mają zazwyczaj kilka wariantów. Takie rozwiązanie sprawia, że inwestor według własnych preferencji może wybudować dom z garażem, piwnicą, strychem lub bez tych elementów. Zmian można dokonać również na etapie adaptacji projektu, której musi być poddany każdy gotowy projekt domu. Konieczne jest dostosowanie gotowego projektu do działki, aby były spełnione wszystkie wymogi zawarte w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunkach Zabudowy oraz Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. o zachowaniu odległości między domem a granicą działki. Zmiany niekonieczne, które dotyczą przesunięcia ścian wewnętrznych, powiększenia jednego pomieszczenia kosztem drugiego, zmiany miejsca otworu okiennego itp. również są możliwe. Płaci się za nie dodatkowo, jednak pozwala to na częściową personalizację projektu. Korzyść, którą daje wybór gotowego projektu, jest zdecydowanie możliwość sprawdzenia opinii o nim na forach internetowych, a czasami nawet możliwość odwiedzenia placu budowy. Gotowe projekty domów są zdecydowanie tańsze niż projekty tworzone na indywidualne zamówienie.

Indywidualny projekt domu

Indywidualny projekt domu powstaje na podstawie wszystkich preferencji i upodobań inwestora. Na początku należy umówić się na spotkanie z architektem. Dobrze jest szukać polecaną wśród znajomych lub na forach internetowych osobę, która wysłucha wszystkich potrzeb i rozwieje wszelkie wątpliwości. Warto zapoznać się z portfolio architekta i zobaczyć, czy jego styl projektowania odpowiada wymaganiom inwestora. Na pierwszej rozmowie należy dokładnie przedstawić swoje pomysły i wizję projektu. Im więcej szczegółów tym lepiej. Pozwoli to uniknąć wprowadzania wielu zmian, poświęcania czasu i generowania dodatkowych kosztów. Po uzgodnieniach architekt przygotowuje projekt, który może, ale nie musi okazać się ostateczną wersją. Z racji tego, na przygotowanie takiego projektu nie tylko potrzeba więcej czasu, ale również funduszy. Ich ogromną zaletą jest fakt, że dom można dostosować do nawet najbardziej wymagających warunków działki pod względem ukształtowania terenu. Poza tym, są one jedyne w swoim rodzaju i nie można znaleźć dwóch takich samych domów.

Indywidualny projekt domu to dobry wybór dla osób, które nie znalazły swojego wymarzonego domu wśród projektów gotowych. Nie wymagają one adaptacji, ponieważ są od razu dopasowane do danej działki. Jeśli panują na niej trudne warunki, warto rozważyć opcję projektu indywidualnego. Jeśli budżet przeznaczony na wybór projektu jest ograniczony, lepiej zdecydować się na jeden z mnóstwa gotowych projektów.