Zarówno śrutowanie sodą, jak i piaskowanie są szeroko stosowane w różnych gałęziach przemysłu ze względu na ich szybkość i precyzję w wygładzaniu, czyszczeniu lub usuwaniu wykończeń powierzchni. Obie polegają na śrutowaniu powierzchni „mediami” w celu usunięcia farby, brudu lub innych niepożądanych zanieczyszczeń powierzchni. Poniższa lista ma na celu wyjaśnienie różnic między nimi.
Zalety piaskowania sodą:
Przyjazny dla środowiska – Medium używane do oczyszczania sody to wodorowęglan sody. Chociaż jest to większa cząstka sody niż ta używana w przemyśle spożywczym, ma tę samą czystość.
Nietoksyczny – Wodorowęglan sodu (NaHCO3) jest ważnym pierwiastkiem w organizmie człowieka i nie jest toksyczny w przypadku połknięcia, wdychania lub przez skórę. W rzeczywistości oczyszczanie sodą jest zatwierdzone przez Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) oraz Food & Drug Administration (FDA) i jest zatwierdzone jako koszerne.
Nie ścierny – Soda oczyszczona jest bardzo miękka, tylko 2,4 w skali twardości Mohsa. Podczas czyszczenia sodą kryształy sody eksplodują na zewnątrz w kontakcie z podłożem i tym działaniem usuwają zanieczyszczenie powierzchni, nie uszkadzając podłoża.
Inhibitor rdzy – Powłoka proszkowa, która pozostaje po oczyszczeniu sodą, zapobiega tworzeniu się „rdzy nalotowej”, eliminując konieczność natychmiastowego nakładania powłoki na odsłonięty metal.
Nie generuje ciepła – Soda nie generuje ciepła przy uderzeniu, więc nie zdeformuje ani nie zdeformuje obrabianego przedmiotu.
Rozpuszczalny w wodzie – Chociaż po piaskowaniu zwykle nie ma sody do zebrania, na piaskowanym przedmiocie może znajdować się pyłkowa warstwa. Szybkie płukanie wyeliminuje to.
Nie aktywuje metalu – Aktywowany metal wymaga natychmiastowej powłoki, aby zapobiec rdzewieniu. W przypadku czyszczenia sodą napięcie powierzchniowe nie ulega zmniejszeniu, ponieważ nie jest wytwarzane ciepło.
Nie iskrz – Niepalne właściwości wodorowęglanu sodu eliminują zagrożenie iskrami elektrycznymi, ale pewna elektryczność statyczna jest nieunikniona podczas napędzania mediów pod wysokim ciśnieniem, dlatego najlepiej jest uziemić metalowy przedmiot na długo przed uruchomieniem sody.
Rozkłada węglowodory Piaskowanie napojów bezalkoholowych jest skutecznym rozwiązaniem zapobiegającym tworzeniu się ropy naftowej i węglowodorów na silnikach i ich hermetyzowaniu. Po wypłukaniu sodą zanieczyszczenia można łatwo spłukać.
Eliminuje zapachy – Soda jest lekko zasadowa i neutralizuje zapachy kwaśne w wodzie i pochłania zapachy z powietrza. Eliminuje wszelkie zapachy ognia i jest jedynym środkiem do piaskowania o tej właściwości.
Odsłania i czyści w jednym kroku – Często powłoka podłoża jest pokryta zanieczyszczeniem, które należy usunąć przed śrutowaniem, aby nie zostało wbite w powierzchnię podłoża. Piaskowanie sodą umożliwia usunięcie powłoki przed usunięciem.
Minimalne czyszczenie – Ponieważ cząsteczki sody wybuchają przy uderzeniu, czyszczenie obejmuje tylko usunięte zanieczyszczenia.
Zalety piaskowania:
Możliwość profilowania powierzchni – Czasami przy wytwarzaniu przedmiotu metalowego powierzchnię należy wyprofilować tak, aby wykończona powłoka przylegała. Ten profil powierzchni jest tworzony przez piaskowanie.
Agresywny efekt ścierny– umożliwia szybkie usuwanie zanieczyszczeń powierzchniowych.
Wady sody:
Właściwości alkaliczne są szkodliwe dla roślin – Napoje bezalkoholowe są lekko zasadowe i uszkadzają pobliskie rośliny i roślinność, jeśli kurz nie zostanie odpowiednio spłukany po zabiegu.
Może zbierać się w szczelinach – Należy zwrócić szczególną uwagę, aby wypłukać rogi i szczeliny obrabianych przedmiotów przed nałożeniem lakieru.
Wymaga namiotu do kontroli pyłu – W niektórych sytuacjach, gdy dodawanie wody podczas czyszczenia sodą nie jest odpowiednie lub praktyczne.
Nie tworzy profilu powierzchni – Czasami przy wytwarzaniu przedmiotu metalowego powierzchnię należy wyprofilować tak, aby wykończona powłoka przylegała. Oczyszczanie sodą nie powoduje powstania profilu powierzchni ze względu na nieścierną twardość (2,4 w skali Mohsa).
Ograniczony czas przechowywania – Podczas przechowywania śrutów sodowych należy zachować dodatkowe środki ostrożności, ponieważ łatwo wchłania wilgoć i zbija się razem. Kiedy tak się stanie, nie przepłynie przez kocioł i nie będzie można go użyć.
Wady piaskowania:
Ścierny – Piaskowanie usuwa zanieczyszczenia powierzchniowe, usuwając je. W przypadku niedostatecznej ostrożności podłoże można łatwo uszkodzić.
Zawiera krzemionkę – Piasek zawiera krzemionkę. Narodowy Instytut Bezpieczeństwa i Higieny Pracy ustalił, że ciągłe narażenie na krzemionkę jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia, prowadzącym do często śmiertelnej krzemicy płuc.
Wytwarza ciepło i iskry – Działanie polegające na dociskaniu silnie ściernych cząstek piasku do podłoża generuje ciepło, iskry i elektryczność statyczną, co wymaga dodatkowych środków ostrożności.
Aktywuje metal – Ciepło powstające podczas piaskowania aktywuje żelazo i związki żelaza, powodując natychmiastowe utlenianie (rdzę).
Znaczny wysiłek związany z czyszczeniem – W zależności od wielkości pracy jest cały zużyty piasek, jak również usuwane zanieczyszczenia i część podłoża. A jeśli to była mokra eksplozja, wszystko jest bardzo wilgotne.
Nielegalne w niektórych obszarach – Ze względu na zagrożenie dla zdrowia i toksyczne odpady, przed planowaniem piaskowania upewnij się, że nie robisz niczego nielegalnego.
Informacje te są wynikiem szeroko zakrojonych badań i pochodzą od różnych ekspertów branżowych, specjalistów ds. Środowiska i odpowiednich departamentów rządowych. Odkrycia sugerują, że oczyszczanie sodą i piaskowanie mają różne zastosowania i są wykorzystywane do różnych wyników. Jaki wynik chcesz osiągnąć lub jaki cel musisz osiągnąć, zadecyduje o tym, czy użyjesz sody, czy piasku.