Skip to main content

Ogrodnictwo warzywne nie powinno być ciężką pracą. Spójrz na całą obfitość, jaką rośnie Matka Natura, czy widzisz, jak kopie, pielą, przycina, nawozi? Nie, oczywiście nie! Naturalne systemy wykonują całą pracę, a synergiczna uprawa warzyw sprawia, że ​​te systemy działają w Twoim ogrodzie, naturalnie dając obfite zbiory.

Jak więc zacząć budować synergiczny ogród warzywny?

Buduj podniesione miejsca. Nie musisz budować drewnianych ram i wypełniać ich ziemią. Po prostu utwórz długie stosy ziemi o szerokości około czterech stóp i wysokości od 10 do 30 cali. Spłaszcz szczyt wzgórza.

Przykryj kopiec ściółką. Może to być mieszanka materiałów: słoma, rozdrobniony karton, wełna owcza, liście, trociny, rozdrobnione gałęzie, gazety itp.

# 3. Kilka dni przed przygotowaniem do sadzenia otwórz ściółkę na wierzchu łóżka, aby gleba się rozgrzała.

Posadź sadzonki w grządce i ponownie uszczelnij ściółkę wokół roślin. Nasiona sadzi się w ten sam sposób.

# 5. Umieść pożyteczne rośliny – zwane roślinami towarzyszącymi – na całym swoim podwórku. Możesz sadzić je po bokach łóżek. Na przykład nagietki chronią twoje rośliny przed nicieniami.

Nie używaj kompostu w ogrodzie ani nie dodawaj nawozu. Nie jest to konieczne i spowoduje uszkodzenie gleby.

# 7. Kiedy nadchodzi czas zbiorów z ogrodu, przytnij rośliny tuż nad ziemią i pozostaw korzenie na miejscu. Wszelkie niewykorzystane rośliny należy umieścić na ściółce, dokładnie tam, gdzie rosła.

Nigdy nie chodź, nie pracuj ani nie kop łóżka.

# 9. Pielenie jest początkowo nadal konieczne, ale ściółka znacznie zmniejsza ilość chwastów. W miarę gromadzenia się ściółki, z czasem mniej nasion chwastów osadzi się w glebie.

# 10. Podlewaj łóżka podczas okresów suszy. Ściółka zapobiega odpływowi wody z twardej powierzchni gleby. Ściółka zmniejszy również parowanie. Gleba bogata w humus zatrzymuje wodę, dzięki czemu jest dłużej dostępna dla roślin.

Więc masz podstawy w pigułce. Ideą synergicznego ogrodnictwa jest naśladowanie systemu, który w naturalny sposób buduje glebę. To bakterie i dżdżownice w naszej glebie tworzą tę żyzność poprzez swoje procesy życiowe. Nie musimy angażować się w proces, który dopracowała natura. Kiedy to robimy, po prostu tworzymy więcej pracy dla siebie i mniej żyzności gleby.

Doskonała architektura ogrodowa

Leave a Reply