Ogrodnictwo warzywne nie powinno być ciężką pracą. Spójrz na całą obfitość, jaką rośnie Matka Natura, czy widzisz, jak kopie, pielą, przycina, nawozi? Nie, oczywiście nie! Naturalne systemy wykonują całą pracę, a synergiczna uprawa warzyw sprawia, że te systemy działają w Twoim ogrodzie, naturalnie dając obfite zbiory.
Jak więc zacząć budować synergiczny ogród warzywny?
Buduj podniesione miejsca. Nie musisz budować drewnianych ram i wypełniać ich ziemią. Po prostu utwórz długie stosy ziemi o szerokości około czterech stóp i wysokości od 10 do 30 cali. Spłaszcz szczyt wzgórza.
Przykryj kopiec ściółką. Może to być mieszanka materiałów: słoma, rozdrobniony karton, wełna owcza, liście, trociny, rozdrobnione gałęzie, gazety itp.
# 3. Kilka dni przed przygotowaniem do sadzenia otwórz ściółkę na wierzchu łóżka, aby gleba się rozgrzała.
Posadź sadzonki w grządce i ponownie uszczelnij ściółkę wokół roślin. Nasiona sadzi się w ten sam sposób.
# 5. Umieść pożyteczne rośliny – zwane roślinami towarzyszącymi – na całym swoim podwórku. Możesz sadzić je po bokach łóżek. Na przykład nagietki chronią twoje rośliny przed nicieniami.
Nie używaj kompostu w ogrodzie ani nie dodawaj nawozu. Nie jest to konieczne i spowoduje uszkodzenie gleby.
# 7. Kiedy nadchodzi czas zbiorów z ogrodu, przytnij rośliny tuż nad ziemią i pozostaw korzenie na miejscu. Wszelkie niewykorzystane rośliny należy umieścić na ściółce, dokładnie tam, gdzie rosła.
Nigdy nie chodź, nie pracuj ani nie kop łóżka.
# 9. Pielenie jest początkowo nadal konieczne, ale ściółka znacznie zmniejsza ilość chwastów. W miarę gromadzenia się ściółki, z czasem mniej nasion chwastów osadzi się w glebie.
# 10. Podlewaj łóżka podczas okresów suszy. Ściółka zapobiega odpływowi wody z twardej powierzchni gleby. Ściółka zmniejszy również parowanie. Gleba bogata w humus zatrzymuje wodę, dzięki czemu jest dłużej dostępna dla roślin.
Więc masz podstawy w pigułce. Ideą synergicznego ogrodnictwa jest naśladowanie systemu, który w naturalny sposób buduje glebę. To bakterie i dżdżownice w naszej glebie tworzą tę żyzność poprzez swoje procesy życiowe. Nie musimy angażować się w proces, który dopracowała natura. Kiedy to robimy, po prostu tworzymy więcej pracy dla siebie i mniej żyzności gleby.